7 odporúčaní k správnemu nákupu detskej stoličky a detského stola

Odporúčanie č.1 - čo najlepšie ergonomické sedenie
Pretože dieťa neustále rastie, musí byť jeho stolička a stôl schopná sa priebežne prispôsobovať jeho meniacej sa postave. Preto základnou požiadavkou na kvalitnú detskú stoličku je takzvaný „rast“ alebo možnosť nastavenia nielen výšky sedenia (aby nohy vždy pohodlne dosiahli na podlahu a napríklad neviseli), ale aj hĺbky sedenia, t.j. nastaviteľná vzdialenosť chrbtovej opierky stoličky od prednej hrany sedáku. Štvorročné dieťa má síce krátke nohy, ale predsa je nutné aby sa oprelo celou plochou chrbta o opierku stoličky. Ani to však nie je všetko. Pri skracovaní hĺbky sedenia ( spravidla v niekoľkých polohách) musí byť zabezpečený súčasný pokles výšky chrbtovej opierky voči sedáku stoličky. Na trhu existuje niekoľko výrobcov, ktorí tento typ skoro dokonalej konštrukcie ponúkajú (napr. MAYER, MOLL, ROVO) a taktiež rada iných, ktorí ponúkajú iba polovičné riešenia, napríklad zmenšené stoličky pre dospelých, kde je možné taktiež zmenšiť hĺbku sedenia , ale výšku opory chrbta je nutné prestaviť ručne.
Odporúčanie č. 2
Nastavovacie prvky u kvalitného detského nábytku by mali byť riešené tak, aby ich mohli používať samotné deti už od školského veku. Detské stoličky vychádzajú z konceptu stoličiek pre dospelých, tieto ľahko ovládateľné prvky nemajú, a ich ovládanie vyžaduje dospelého zručného jedinca, najlepšie s vlastnými skúsenosťami s nastavovaním kvalitnej ergonomickej stoličky.
Odporúčanie č. 3
Na kvalitné a správne sedenie je nutné myslieť už od malička. Žiadne dve deti sa nevyvíjajú úplne rovnako, ale všeobecne platí, že do 3-4 rokov veku sa sedenie (predovšetkým v kuchyni) dá riešiť rôznymi rastúcimi stoličkami pre batoľatá (väčšinou z dreva): Od 4-5 rokov, keď dieťa potrebuje viac menej vo svojej detskej izbe sedieť (hranie za stolom, kreslenie, prvé PC vzdelávacie hry a pod.) je viac než vhodné posadiť dieťa do kvalitnej rastúcej stoličky podľa odporúčania 1 nevhodné a zbytočné čakať na okamih kedy pôjde dieťa do školy, pretože to môže mať prvé zlé návyky hlboko zakorenené. A navyše zmien, ktoré bude musieť v prvých mesiacoch školnej dochádzky absolvovať bude viac než dosť.
Odporúčanie č. 4
Aj keď zadováženie kvalitnej rastúcej stoličky vždy niekoľko tisíc korún (asi lepšie prerátať na €), vyžaduje záruku bezchybového používania a bezplatného servisu v prípade vady, a to minimálne 3 roky, najlepšie však 5 rokov. Pri nákupe na internete získate v pohodlí u domáceho PC ešte ďalšiu záruku, a to vrátenie peňazí do 14 dní od nákupu v prípade Vašej nespokojnosti a to aj bez udania dôvodu vrátenia.
Odporúčanie č. 5
Keď zakúpite Vášmu dieťaťu kvalitnú rastúcu stoličku, nie je to všetko. Dieťa bude určite sedieť v správnej výške voči podlahe, ale keď bude výška pracovného stola nemenná, bude zrejme v rannom veku príliš vysoko (stôl pod bradou) a neskôr zase príliš nízko (hrbenie). V zásade existujú dve riešenia, ako zistiť správnu výšku sedenia voči stolu. Buď vložíme dieťaťu pod nohy podložku alebo budeme výšku stolovej dosky postupne navyšovať. Riešenie s podložkou je iba teoretické, pretože väčšina detí je neustále v pohybe a je ťažké dosiahnuť toho, aby usporiadane držali nohy na malej podložke. Druhým riešením je zakúpenie stola, ktorý má výškovo nastaviteľnú pracovnú dosku stola. Princíp spolurastúceho detského nábytku je už u nás a celkovo vo svete rozšírený a zodpovedá tým najzákladnejším požiadavkám na ergonómiu detskej izby. Okrem toho základného ergonomického argumentu prinesie Vášmu dieťaťu rastúci stôl aj ďalšie výhody. K ďalším užitočným vlastnostiam patrí aj nastavenie sklonu pracovnej dosky, záchytný žľab pre písacie potreby, integrovaný úložný priestor, háčiky na uchytenie aktovky po stranách stola, možnosť doplnenia o ďalšie prvky, napr. 3D nastaviteľný držiak monitoru a ďalšie funkčné nádstavce.
Odporúčanie č. 6
Detský nábytok musí podľa prísnych predpisov platných v EU splňovať omnoho viac bezpečnostných požiadaviek, než nábytok pre dospelých. Dieťa sa chová veľmi skúmavo a „nerozumne“ a môže robiť aj také veci, ktoré by dospelý neočakával. Môže strkať prsty do všetkých dier a medzier, môže narážať stoličkou do okolitého nábytku, môže s ňou nezmyselne točiť a podobne. A preto je potrebné dieťaťu zabezpečiť stoličku detskú, výrobok špeciálne vyvinutý pre svojich malých užívateľov, ktorý pamätajú na radu ochranných prvkov. Príkladom sú špeciálne plastové chrániče na kríži, veľké pohodlné ovládacie madlá a pod..
Odporúčanie č. 7
Z uvedených zásad je zrejmé, že lacné otočné stoličky okolo 33 € ani zďaleka nemôžu vyhovovať vyššie uvedeným požiadavkám a ich povinná záruka 2 roky je skôr zbožným prianím výrobcu. Taktiež nútiť deťom stoličky pre „dospelých“ nie je správne. Správnym riešením je špecializovaný nábytok pre deti a rastúcich, tak aby sa neustále približoval a rástol priamo s Vašim dieťaťom.

TÝM MAYER